Ku příležitosti 100. výročí republiky si i naše fakulta připravila pro všechny zájemce o vědu bohatý program v rámci Noci vědců. Nachystány jsou přednášky, exkurze a letos nově i úniková hra.

Exkurze

Spoutání energie hvězd v pozemských podmínkách

Časy exkurzí: 17.00 – 18.20, 18.30 – 19.50, 20.00 – 21.20 a 21.30 – 22.50 hod
Vstup: z ulice 17. listopadu 78/5, Praha 1

Návštěvníky čeká exkurze na unikátní pokusné zařízení tokamak jménem GOLEM pro zvládnutí termojaderné fúze. Během exkurze vám prozradíme, co je to termojaderná fúze a jaké jsou její výhody jako zdroje energie pro lidstvo. Řekneme si, jaké jsou možné i nemožné cesty ke zvládnutí termojaderné fúze. A samozřejmě vám ukážeme, jak takový tokamak funguje. To vše tradičně pod taktovkou Ing. Vojtěcha Svobody, CSc.

Přednášky

Vstup: z ulice Břehová 7, Praha 1 – posluchárna 115

Manipulace světlem

Přednáška proběhne v časech: 17.00 – 17.55 a 19.00 – 19.55 hod

Co je to vlastně světlo? Jak se ho dotknout, zpomalit ho a třeba i "zastavit"? Jak vysvětlit hru barev na obloze, na krovkách brouků a motýlů?

Jak dosáhnout stovky let stabilní zbarvení skel ve vitrážích chrámových oken? Jak přinutit laserový svazek, aby se šířil tam, kam potřebujeme?

Jak světlem léčit? A jak nakonec zmizet za pomoci pláště neviditelnosti? Přijďte si poslechnout povídání o magickém oboru optiky, fotoniky, plazmoniky, nanostrukturách a nanotechnologiích. Začneme sice ve Starověku, ale velmi rychle pokročíme k docela současným (nano)technologiím a fantastickým projektům blízké budoucnosti.

Jaderná fyzika v medicíně aneb ionizující záření pro zdraví

Přednáška proběhne v čase: 18.00 – 18.55 hod

Jaderná fyzika nachází uplatnění ve třech odvětvích medicíny, a sice v rentgenové diagnostice, nukleární medicíně a radioterapii. S diagnostikou (tj. zobrazováním) nebo terapií (tj. léčbou) pomocí ionizujícího záření se během života setká snad každý z nás, ať je to obyčejný panoramatický rentgen zubů, vyšetření pomocí výpočetní tomografie (tzv. CTéčko) nebo léčba zhoubných i nezhoubných nádorových onemocnění.

V rámci přednášky vám vysvětlíme základní principy využití tohoto záření v medicíně. Zasvětíme vás do principu vzniku i detekce paprsků využívaných jak pro diagnostiku, tak pro terapii. A samozřejmě neopomeneme říci něco o unikátním zařízení provozovaném v ČR – Leksellův gamma nůž, hybridním přístroji SPECT/CT a PET/CT, CyberKnife nebo v Praze vybudovaném centru protonové terapie.

Jak funguje jaderný reaktor?

Přednáška proběhne v časech: 20.00 – 20.55 a 22.00 – 22.55 hod

Elektrickou energii je potřeba vyrábět v dostatečném množství, to ví každý. Výhradně s elektřinou je spojené využívání technických vymožeností a informačních technologií, to je rovněž každému jasné. Každý tuší, že elektřinu je třeba vyrábět šetrně s ohledem na životní prostředí. Málokdo ale ví, že toto kritérium splňuje jaderná energetika.

V rámci Noci vědců na Jaderce se můžete dozvědět, jak se produkuje elektrická energie i jaké je využívání jaderné energetiky v České republice. Jak funguje jaderný reaktor, předvedou naši jaderní inženýři na modelu školního jaderného reaktoru.

Počítání pro CERN

Přednáška proběhne v čase: 21.00 – 21.55 hod

V přednášce představíme systém pro sběr dat pro experiment COMPASS v CERN. Unikátní zařízení produkuje obrovské množství dat o všech známých i neznámých částicích. Ale jak se v tom mixu vyznat? Jakou technologií zpracovat každou sekundou data o velikosti 1 DVD (5GB/s)? O tvorbě a provozu unikátního systému pro sběr, třídění a ukládání dat z experimentů v CERN vám bude povídat přímo jeden z vývojářů tohoto systému.

Úniková hra

Jaderný úsvit 3.0

Začátek hry: 17.30, 19.00 a ve 20.30 hod v Dejvicích na Praze 6
Velikost skupin: max. 6, ideálně 4 osoby
Omezení věku: 15 a více let

Píše se rok 1949 – uplynulo sedm let od spuštění prvního jaderného reaktoru a čtyři roky od prvního jaderného testu Trinity, světem rezonuje nedávný objev dortu v prášku a v USA si první děti mohou házet s frisbee. Lidstvo si podrobuje sílu atomu a chystá se první výprava do kosmu. Celý svět si pamatuje, jak zkázonosná může energie uvolněná z jádra atomu být a všechny státy se zavazují využívat ji pouze k mírovým účelům. V tajné vládní laboratoři pracují největší mozky lidstva na přelomovém objemu (přenosný zdroj jaderné energie), který by navždy vyřešil energetické potřeby lidstva.

V této době plné převratných objevů se však objevují první mračna. Dvě hodiny před finálním testem nového zdroje se přerušilo spojení s laboratoří. Poslední zpráva zněla: „Poplach, pronikli dovnitř, chtějí vypno...“. Nikdo nemá představu, zda jde pouze o poruchu spojení nebo se za tím skrývá něco temnějšího. Všechny pokusy o navázání komunikace s laboratoří selhaly. Získali jsme však indicie, že se někdo pokusil experiment sabotovat a pokud je to pravda, následky selhání ochranného pole reaktoru by byly hrozivé.

Proto byl narychlo sestaven speciální zásahový tým, který má proniknout do tajné laboratoře, zjistit co se stalo s výzkumným týmem a pokusit se zabránit hrozící katastrofě explozi. Čas se neúprosně krátí. Do spuštění experimentu zbývá poslední hodina. Jste naše poslední naděje!

Cestujte s námi zpět v čase, vrhněte se do bádání plného šifer, kódů a hlavolamů, zabraňte hrozícímu nebezpečí a zachraňte převratný objev, který navždy změní chod dějin!

S výjimkou únikové hry místa předem na přednášky a exkurze NErezervujeme.

Další informace o programu Noci vědců na ČVUT naleznete na webu ČVUT.