Studentky středních škol se na Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, který se koná vždy 11. února, mohly stát vědkyněmi. Umožnila jim to Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze (FJFI), která se akcí nazvanou Staň se na den vědkyní k oslavě svátku žen ve vědě připojuje už od jeho první oslavy v roce 2016.

Je za tím mimo jiné snaha zvýšit poměr studentek na fakultě, potažmo vyučujících a vědkyň. Na FJFI byl podíl studentek ke konci roku 2017 jen 32,1 procenta, což podle údajů ČSÚ přesně odpovídá podílu žen studujících technické vědy a nauky na všech českých vysokých školách. „Domníváme se, že takovéto akce jsou úspěšné. Např. podle údajů za rok 2017 jsme ke studiu zapsali 85 dívek a 133 chlapců, což představuje poměr dívek 39 procent,“ říká prof. Michal Beneš, proděkan pro pedagogickou činnost FJFI.

A jak to na akci Staň se na den vědkyní vypadalo? Podívejte se sami na fotografie či na reportáž Praha TV.

O akci Staň se na den vědkyní informoval i zpravodajský deník MF Dnes.