"Slepený válec reaktoru společně s dílem 9 zasuňte na střed rámu a pojistěte lepidlem." Stačí pět kroků a získáte vlastní fúzní tokamak Golem! Stačí k tomu nůžky, lepidlo, trocha šikovnosti a nejnovější vydání časopisu ABC (vyšlo 22. října 2019). Právě v něm je totiž slepovací model školního tokamaku, který provozuje Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze (FJFI).

Tokamak MODELTokamak Golem už v Ábíčku  byl - v čísle 1 letošního roku byla reportáž z návštěvy doplněná 3D fotkami. Ostatně video z ní si můžete také prohlédnout. Průvodcem čtenářům byl ten nejpovolanější, Vojtěch Svoboda z katedry fyziky FJFI, který je hlavním správcem Golema. Jde o nejstarší a nejmenší funkční tokamak na světě -  je ale kompletně online a zážeh vytvářející plasma v něm lze provést třeba i přes mobilní telefon.