Přestože byl přístup na pracoviště v souvislosti s epidemií Covid-19 omezen, rozhodli  jsme se představit svá zajímavá vědecká pracoviště středoškolákům, ale i dalším zájemcům. Učinili jsme tak prostřednictvím série online přenosů nazvaných K jádru věci, které jsme vysílali na svém Facebooku. Nyní jsou tato videa dostupná také prostřednictvím našeho kanálu YouTube.

528c219c f8c2 4a4d bcab 0287dc85453bSérie celkem šesti návštěv zajímavých vědeckých pracovišť začala 23. dubna 2020 u termonukleárního fúzního reaktoru – tokamaku Golem. Hned první přímý přenos přilákal tolik diváků, že by se nevešli ani do největší posluchárny FJFI! V následujících týdnech pak vždy ve čtvrtek od deseti hodin přibyl další nový videopřenos: návštěva štěpného jaderného reaktoru VR-1 Vrabec, fotochemického reaktoru katedry jaderné chemie, představení výroby tenkých vrstev katedry inženýrství pevných látek, detektorů částic Centra aplikované fyziky a pokročilých detekčních systémů (CAPADS) a koncem května využití fyziky v medicíně.

Videa v délce od 35 do 105 minut představují jednotlivá pracoviště naší fakulty na Břehovce, v Trojance, v Tróji či Dejvicích a každé si vyžádalo několik hodin příprav. V jeden okamžik sledovalo některé z videí až 350 lidí. Původně živé přenosy zůstávají na facebookové stránce fakulty stále uloženy (a nyní jsou i na našem kanálu YouTube), takže je mohou sledovat další lidé. Největší zájem o ně zatím projevili muži ve věku 18-24 let, největší podíl sledujících je z Prahy, následuje Brno, Liberec či Plzeň.

Jednotlivá videa najdete zde: