ČESKÉ VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V PRAZE
Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská
Břehová 7, 115 19 Praha 1

Mezinárodní konference v Leidenu pod záštitou Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze a Lorentzova centra

Prestižní Lorentzovo Centrum v Leidenu (Holandsko) hostilo 6. - 10. února 2017 mezinárodní konferenci “Path Integration in Complex Dynamical Systems”, na níž se sešli špičkoví světoví vědci z 18 zemí. Konference byla organizována pod záštitou Lorentzova Centra a Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské (FJFI) ČVUT v Praze. Role hlavního organizátora se ujal Ing. Petr Jizba, Ph.D. (z FJFI ČVUT v Praze) spolu s prof. S. Kirchnerem (Zhejiang University, Čína), prof. L. Schulmanem (SUNY New York, USA) a prof. J. Zaanenem (Leiden University, Holandsko).

Vědci prezentovali své výsledky v oblastech stojících na pomezí kvantové teorie a teorie komplexních dynamických systémů. Příspěvky zahrnovaly 4 klíčové oblasti: 1. kvantovou gravitaci a kosmologii, 2. exotické vlastnosti pevných látek, 3. biofyziku a biochemii a 4. ekonofyziku.

Přednášky byly zdarma přístupné široké veřejnosti a díky své didaktické povaze byly zvláště vhodné pro začínající vědce – čemuž odpovídalo i složení účastníků - více než jejich polovinu tvořili Ph.D. studenti a mladí postdoktorandští pracovníci. Je dobré připomenout, že se konference ve výrazném zastoupení zúčastnili mladí vědci z ČVUT – a to jak v počtu registrovaných účastníků, tak i v počtu vyzvaných přednášek.

Konference byla financována z prostředků poskytnutých Lorentzovým Centrem, Universitou v Leidenu, Amsterdamskou Universitou, Holandskou Vědeckou Nadací (NWO), US Army (RDECOM), US AirForce a Českou Grantovou Agenturou (GACR).

účastníci - foto

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií) a studuje na něm přes 21 000 studentů. Pro akademický rok 2016/17 nabízí ČVUT svým studentům 123 studijních programů a v rámci nich 464 studijních oborů. ČVUT vychovává moderní odborníky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. V roce 2016 se ČVUT umístilo v hodnocení QS World University Rankings, které zahrnuje více než 4200 světových univerzit, ve skupině univerzit na 501. – 550. místě. V oblasti „Civil and Structural Engineering" bylo ČVUT hodnoceno na 51. – 100. místě, v oblasti „Mechanical Engineering“ na 151. – 200. místě, v oblasti „Computer Science and Information Systems" a „Electrical Engineering“ na 151. – 200. místě. V oblasti „Mathematics“ na 201. – 250. místě a „Physics and Astronomy“ na 151. – 200. Více informací najdete na www.cvut.cz.
FJFI ČVUT v Praze
Břehová 7