ČESKÉ VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V PRAZE
Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská
Břehová 7, 115 19 Praha 1

První double degree v oblasti fyziky a techniky termojaderné fůze v ČR získal Miloš Vlainić na ČVUT v Praze

Srb Miloš Vlainić se stal prvním absolventem doktorského studia v nové oblasti fyziky a techniky termojaderné fúze, obor Jaderné inženýrství, a zároveň prvním absolventem, jehož studium proběhlo v rámci Double degree smlouvy podepsané ČVUT s Univerzitou v Gentu a s Ústavem fyziky plazmatu AV ČR v roce 2015.

Miloš Vlainić dne 30. listopadu 2017 v rámci závěrečné veřejné obhajoby v Gentu prezentoval svoji disertační práci Studies of Runaway Electrons in COMPASS Tokamak (Studium ubíhajících elektronů v tokamaku COMPASS). Na této obhajobě byl za FJFI osobně přítomen Ing. Vojtěch Svoboda, CSc., formou videokonference prof. Ing. Jiří Limpouch, CSc., a doc. RNDr. Jan Mlynář, Ph.D.

milos-vlainicMiloš Vlainić měl v tom okamžiku již za sebou také obhajobu stejné práce před odbornou komisí, která navrhla pouze drobné úpravy práce. Tato první obhajoba disertační práce, daná pravidly Univerzity Gent, proběhla 20. října 2017 také v Gentu a byli na ní osobně přítomni prof. Ing. Igor Jex, DrSc., jako garant programu, prof. Ing. Jiří Limpouch, CSc., jako místopředseda komise, RNDr. Radomír Pánek, Ph.D., jako zástupce tokamaku COMPASS a doc. RNDr. Jan Mlynář, Ph.D., jako školitel. Formou videokonference se zúčastnil Ing. Vojtěch Svoboda, CSc.

Naopak podle pravidel doktorského studia na ČVUT musel již předtím Miloš Vlainić v Praze vykonat státní doktorskou zkoušku z odborných předmětů. Ta proběhla dne 13. června 2016 a za partnerskou univerzitu v ní zasedli prof. Dr. Dr.h.c. ir. Jean-Marie Noterdaeme a prof. Dr. ir. Guido Van Oost.

„Když pominu všechnu tu administrativu, měli jsme štěstí. Miloš Vlainić byl velmi pracovitý a přátelský student, takže se za dva roky v Praze opravdu hodně naučil a jeho obhajoba byla perfektní,“ říká školitel Miloše Vlainiče doc. Jan Mlynář. „FJFI ČVUT na oplátku získala kvalitního partnera do dalšího projektu. I na základě dobré zkušenosti s double degree byl připraven s Univerzitou v Gentu další projekt, společný doktorský program (joint degree), se kterým fakulta uspěla ve výzvě OP VVV.“

V Praze 15. 12. 2017

Kontakt pro média: