Systémové upozornění
Hlavní informace

ČESKÉ VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V PRAZE
Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská
Břehová 7, 115 19 Praha 1

Matematici z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT pomáhají učitelům matematiky ze základních a středních škol

Ukázat zajímavosti a na první pohled ne zcela zřejmé využití matematiky v oborech, kde to mnohdy překvapí, patří mezi cíle semináře Matematika pro život. Ten pro učitele středních a základních škol pořádá Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze (FJFI) společně s Pedagogickou fakultou Univerzity Karlovy (UK). Kurz zařazený do dalšího vzdělávání pedagogických pracovníku (DVPP) měl loni na půdě FJFI úspěšnou premiéru (někteří zájemci byli z kapacitních důvodů odmítnuti), a tak se v pátek 17. ledna 2020 od 9.00 hodin koná v budově FJFI v Trojanově 13, Praha 2 další ročník.

„Při loňské premiéře jsme vyšli ze zkušeností s přednáškovým seriálem Matematické problémy nematematiků, který se u nás na fakultě těší velké oblibě u studentů. Abychom zpřístupnili aplikace matematiky i učitelům, vybrali jsme osm zajímavých přednášek předních českých odborníků z nejrůznějších oblastí a soustředili je do jednoho dne,“ vysvětluje koncept doc. Jan Vybíral z katedry matematiky (KM) FJFI, který akci připravuje.

Ve druhém ročníku se tak učitelé a další zájemci mohou těšit na známá jména (alespoň v oblasti matematiky rozhodně), jako je Zdeněk Strakoš z Matematicko-fyzikální fakulty UK, Jan Flusser z Ústavu teorie informace a automatizace AV ČR nebo třeba forenzní genetička Halina Šimková, která má na Seznam TV seriál Expertiza. Zazní přednášky o využití lineární algebry ve zpracování signálů, o aplikované matematice v pedagogické praxi, o roli matematiky v hudbě či ve forenzních vědách a o dalších zajímavých aplikacích matematiky.

Další informace o semináři a možnost registrace najdou zájemci na webových stránkách.

Školy trápí nedostatek matematikářů

Matematika na SS
Věková struktura učitelek a učitelů matematiky na SŠ,
zdroj: MŠMT

Učitelé s aprobací matematika patří mezi ty nejvíce nedostatkové. Na celkem 1290 středních školách v České republice učí matematiku podle zjištění Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy ČR (MŠMT) 3342 učitelů a jejich průměrný věk je 50,2 roku. Více než čtvrtina SŠ (338 škol) podle této zprávy hledá další matematikáře. Celkem na SŠ učí přes 45 tisíc učitelů a v porovnání s ostatními typy škol mají nejvyšší podíl učitelů starších 55 let – celkem 38 procent, z toho 5 procent nad 65 let.Seminář „Matematika pro život“ je jednou z aktivit, kterou se FJFI snaží podat matematikářům na základních i středních školách pomocnou ruku a pomoci jim s motivací žákyň a žáků pro studium tohoto předmětu. ČVUT také připravuje nadstavbové studium pro své absolventy, kteří by si tak mohli doplnit pedagogické minimum a následně učit matematiku, ale i další předměty, především chemii či fyziku.

 

V Praze 17. 12. 2019

Kontakt pro média:
Jan Kadeřábek
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel: +420 603 444 144

FJFI ČVUT v Praze
Břehová 7
115 19 Praha 1
tel.: (+420) 224 358 277
fax: (+420) 222 320 861
www.fjfi.cvut.cz
www.jaderka.cz
IČ: 68407700
DIČ: CZ68407700
Bankovní spojení: KB Praha 1
č.ú.: 19-5373100277/0100

Přihlašovací jméno a heslo jsou stejné, jako do USERMAP (nebo KOS).

V případě ztráty nebo zapomenutí hesla či jména se obraťte na vašeho správce IT.