Systémové upozornění
Hlavní informace

Přijďte zažít na Jaderku Noc vědců! Na pátek 27. září je od 17.00 hodin pro zájemce z řad veřejnosti na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze připraven bohatý program: představení takřka nevyčerpatelného zdroje energie v podobě tokamaku Golem, komentovaná prohlídka virtuálního radioterapeutického simulátoru a samozřejmě různé zajímavé přednášky. Návštěvníci také budou moci řídit štěpný jaderný reaktor - tedy jeho model. A kdo se včas přihlásí, může se pokusit v rámci únikové hry pokusit včas uprchnout z nebezpečné laboratoře.

Noc vědců je celorepubliková vědecko-popularizační akce, která zapojuje všechny lidi do inspirujícího prostředí vědy. Návštěvníci si hrají, poznávají, zkoušejí a snaží se pochopit a objevovat tento fascinující svět. V České republice se Noc vědců koná už od roku 2005 a letos je do ní zapojeno devatenáct univerzit, tři science centra,  více než dvacet hvězdáren a mnoho dalších míst, která žijí vědou.

Program Noc vědců 27. září 2019 – Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze

Exkurze:

Spoutání energie hvězd v pozemských podmínkách (Ing. Vojtěch Svoboda, CSc.)

20180618 017 CVUT VIC Ryszawy tokamakČasy exkurzí:
17.00 – 18.20 hod
18.30 – 19.50 hod
20.00 – 21.20 hod
21.30 – 22.50 hod

Bez registrace

Vstup: z ulice 17. listopadu 78/5, Praha 1

Vytvořit nápodobu hvězdy a využít její energii k výrobě elektřiny je snem a cílem vědců několik desítek let. Zvládnutí termojaderné fúze, tedy procesu, který ve hvězdách probíhá, je ovšem na zemi velmi obtížné, protože teplota plazmatu dosahuje desítek až stovek milionů stupňů Celsia, což žádný materiál nevydrží, proto se horká plazma krotí elektromagnetickým polem. Během exkurze na unikátním pokusném fúzním reaktoru tokamak jménem GOLEM vám prozradíme, jak fúze probíhá a jaké jsou její výhody jako zdroje energie pro lidstvo. Řekneme si, jaké jsou možné i nemožné cesty ke zvládnutí termojaderné fúze. A samozřejmě vám ukážeme, jak tokamak funguje. To vše tradičně pod taktovkou Ing. Vojtěcha Svobody, CSc.

 

Virtuální urychlovač zefektivňuje výuku (Ing. Tereza Hanušová, Ph.D.)
9d454a34 789f 473c 8134 002fcc10a55c virtuální urychlovačČasy exkurzí:
17.00 – 18.00 hod
18.30 – 19.30 hod
20.00 – 21.00 hod

Registrace účastníků na místě, vždy před začátkem exkurze, maximální počet 16, na prezentaci budou zapůjčeny 3D brýle.

Vstup z ulice Břehová 7, Praha 1

Urychlovače v nemocnicích patří k nejnákladnějším medicínským zařízením, a proto se nemocnice snaží je co nejvíce využívat pro léčbu pacientů. Odborníci se nyní mohou jejich využívání učit s pomocí virtuálního urychlovače elektronů, který umožňuje velmi realistickou výuku a představí jak přístroj samotný, tak různé léčebné postupy, které se standardně používají. Studenti si mohou lépe procvičit potřebné postupy a věnovat více času diskuzi při řešení úkolů, než je tomu při běžných praxích v nemocnicích. Přijďte se podívat, jak takový přístroj vlastně funguje.

 

Přednášky:

Šetrné nanotechnologie inspirované přírodou (doc. Ing. Ivan Richter, Dr., RNDr. Jan Proška)
20140812 064 VIC Ryszawy nanotechnologie18.00 – 18.50 hod
Jak zvýšit účinnost fotovoltaických panelů? Jak se elegantně chránit před škodlivým UV zářením? Jak chránit interiéry budov před vysokými teplotami v letních vedrech? Nejenom odpovědi na uvedené otázky budou obsahem přednášky rozdělené do dvou bloků, ve kterých se posluchači dozvědí o inspiraci fyziků v živé přírodě a o některých rafinovaných postupech, jak ovládat světlo a obecněji elektromagnetické záření ve spektrálních oblastech blízkých (viditelnému) světlu. Zmíněny budou barvy duhy, nanostruktury, nanočástice, nanozlato, nanostříbro, diamanty, křídla motýlů, samouspořádání i krása chrámových vitráží.

Jaderné reaktory – nástroj k redukci emisí CO2 (Ing. Ondřej Novák)

20150409 001 VIC Ryszawy skolní jaderný reaktor VR 119.00 – 19.50 hod

Redukce emisí CO2 je jedním z hlavních cílů v boji proti rostoucím průměrným teplotám způsobujícím globální změnu klimatu. Jakou roli mohou v těchto snahách hrát jaderné reaktory? Jaká řešení v oblasti energetiky mohou zaujmout?

 

 

 

Interaktivní exponáty: P1120403 model reaktoru

Jak se vyrábí elektřina, jak se využívá jaderná energetika v České republice i to, jak funguje jaderný reaktor, se dozvíte od našich jaderných inženýrů. Můžete si také na vlastní kůži vyzkoušet ovládání modelu školního jaderného reaktoru.

 

Úniková hra:

(organizátoři: Ing. Tomáš Urban, Ph.D., Ing. Jiří Martinčík, Ph.D.)

Jaderný úsvit 3.0

Začátek hry: 17.30, 19.00 a ve 20.30 hod v Dejvicích na Praze 6
Registrace předem na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Velikost skupin: max. 6, ideálně 4 osoby
Omezení věku: 15 a více let

Píše se rok 1949 – uplynulo sedm let od spuštění prvního jaderného reaktoru a čtyři roky od prvního jaderného testu Trinity, světem rezonuje nedávný objev dortu v prášku a v USA si první děti mohou házet s frisbee. Lidstvo si podrobuje sílu atomu a chystá se první výprava do kosmu. Celý svět si pamatuje, jak zkázonosná může energie uvolněná z jádra atomu být a všechny státy se zavazují využívat ji pouze k mírovým účelům. V tajné vládní laboratoři pracují největší mozky lidstva na přelomovém objemu (přenosný zdroj jaderné energie), který by navždy vyřešil energetické potřeby lidstva.

V této době plné převratných objevů se v naší hře objevují první mračna. Dvě hodiny před finálním testem nového zdroje se přerušilo spojení s laboratoří. Poslední zpráva zněla: „Poplach, pronikli dovnitř, chtějí vypno...“. Nikdo nemá představu, zda jde pouze o poruchu spojení nebo se za tím skrývá něco temnějšího. Všechny pokusy o navázání komunikace s laboratoří selhaly. Získali jsme však indicie, že se někdo pokusil experiment sabotovat, a pokud je to pravda, následky selhání ochranného pole reaktoru by byly hrozivé.

Proto byl narychlo sestaven speciální zásahový tým, který má proniknout do tajné laboratoře, zjistit co se stalo s výzkumným týmem a pokusit se zabránit hrozící katastrofě explozi. Čas se neúprosně krátí. Do spuštění experimentu zbývá poslední hodina. Jste naše poslední naděje!

Cestujte s námi zpět v čase, vrhněte se do bádání plného šifer, kódů a hlavolamů, zabraňte hrozícímu nebezpečí a zachraňte převratný objev, který navždy změní chod dějin!

Přihlašovací jméno a heslo jsou stejné, jako do USERMAP (nebo KOS).

V případě ztráty nebo zapomenutí hesla či jména se obraťte na vašeho správce IT.