Hlavní informace

Výuka

Katedra softwarového inženýrství vychovává studenty bakalářského a navazujícího magisterského studia ve studijním programu Aplikace informatiky v přírodních vědách, který je založen na interdisciplinárním propojení informatiky s přírodními vědami, zejména s aplikovanou fyzikou. Studenti se během studia seznámí také saplikacemi informatiky v oblasti ekonomie či zpracováním velkého objemu dat. Bakalářské studium je realizováno v Praze a na detašovaném pracovišti FJFI v Děčíně, kde navíc mohou studenti využívat laboratoř 3D tisku v rámci 3D modelování. V doktorském studiu zajišťuje katedra výchovu studentů v oboru Aplikovaná informatika.

Katedra softwarového inženýrství garantuje výuku v následujících oborech bakalářského studia:

navazujícího magisterského oboru:

a v doktorském oboru

 

Věda a výzkum

Vědeckovýzkumná činnost katedry pokrývá široké spektrum oblastí aplikací informatiky a vývoje software. Na katedře se pěstují zejména následující disciplíny:

  • Strojové učení, neuronové sítě a umělá inteligence (vývoj a implementace algoritmů strojového učení a umělé inteligence).
  • Sběr dat, zpracování dat a optimalizace (zpracování medicínských obrazových dat z PET, SPECT či MRI, aplikace metod matematické optimalizace, zpracování finančních časových řad).
  • Programování a správa dat (databáze, paralelní a distribuované výpočty, optimalizace algoritmů, řízení fyzikálních experimentů).
  • Matematické modelování (ekonomické a průmyslové procesy, numerická řešení parciálních diferenciálních rovnic, predikce hospodářského vývoje).
  • Aplikace 3D modelování (pokročilé metody 3D modelování, využití v medicíně, laboratoř 3D tisku v Děčíně).

Mezinárodní spolupráce katedry softwarového inženýrství je zaměřena na problematiku inteligentních systémů pro sběr dat (DAQ) v experimentech ve fyzice vysokých energií a využití algoritmů strojového učení pro jejich analýzu. Studenti mají možnost zapojit se již v bakalářském studiu do experimentů AMBER (CERN), DUNE (Fermilab) nebo PANDA (Darmstadt). Členové týmu COMPASS a na něj navazujícího experimentu AMBER se starají o implementaci a bezproblémový chod systému pro sběr velkého objemu dat v reálném čase a řízení experimentu.

 

Spolupráce s institucemi

tumcernbnlCA Logo 1-webIKEMIBMJINR-modreth

 

KSI v obrazech

thumb 1thumb 2thumb 3thumb 4thumb 5thumb 6

Kontakt

Trojanova 13
Praha 2
120 01

Tel.: +420 778 743 722

Pohraniční 1
Děčín I
405 01

Tel.: +420 778 548 202

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Web: ksi.fjfi.cvut.cz

Vedoucí katedry

doc. Ing. Radek Fučík, Ph.D.

Zástupce vedoucího

Mgr. Dana Majerová, Ph.D.

Sekretářka katedry

Ing. Klára Kuchyňková
Dana Landovská

Přihlašovací jméno a heslo jsou stejné, jako do USERMAP (nebo KOS).

V případě ztráty nebo zapomenutí hesla či jména se obraťte na vašeho správce IT.