Bezplatný kurz určený především studentům středních škol jako ideální příprava nejen k přijímacím zkouškám na vysoké školy technického typu, ale i k maturitní zkoušce na SŠ. Náplní kurzu (cca 6090 minut) je řešení typových příkladů z matematiky a fyziky. V přednáškách z fyziky navíc bude věnována pozornost i některým jejím novým partiím.

Výhody kurzu: Kurz je zdarma. Lze se přidat kdykoli v jeho průběhu.

Důležité: V případě zhoršení pandemické situace přejdou kurzy do on-line prostředí MS Teams. Mimo to zvažujeme i hybridní variantu kontaktně/on-line.

Obsah kurzů

• Matematika  kompletní opakování středoškolského učiva s náhledem do vysokoškolské matematiky
  • Fyzika  připravená témata (některá pokrývají více hodin)
    • Newtonova mechanika
    • Speciální teorie relativity
    • Elektřina a magnetismus
    • Optika a vlnění
    • Termika
    • Kvantová fyzika

Místo konání

Kontaktně: Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze, Břehová 7, Praha 1 (hlavní budova), místnost Atrium.

On-line (v případě uzavření VŠ): Uzavřená skupina přístupná přes registraci. Registraci je možné provést samostatně i pro jednotlivé lekce v průběhu celého roku. Ve skupině bude možné i diskutovat s přednášejícím.

Termíny a čas konání

V akademickém roce 2021/22 přípravné kurzy začínají 30. 11. 2021. Konají se pravidelně v úterý od 16.30 hod (cca 6090 min.).

2021: 30. 11., 14. 12.,
2022: 4. 1., 18. 1., 1. 2., 15. 2., 1. 3., 15. 3., 29. 3.

Témata:

30. 11. - Algebraické funkce, rovnice a nerovnice

14. 12. - Exponenciální, logaritmické a goniometrické funkce, rovnice a nerovnice

4. 1. - Komplexní čísla, rovnice v komplexním oboru

18. 1. - Vektorová algebra, analytická geometrie v rovině

1. 2. - Analytická geometrie v prostoru

15. 2. - Výroková logika, důkazové techniky

1. 3. - Posloupnosti a řady, kombinatorika

15. 3. - Diferenciální počet a jeho aplikace

29. 3. - Integrální počet a jeho aplikace

Fyzika

2021: 7. 12., 21. 12.
2022: 11. 1., 25. 1., 8. 2., 22. 2., 8. 3., 22. 3., 5. 4.

Témata:

7. 12. - Newtonova mechanika I (vektory, síla, nakloněná rovina, kladky, práce)

21. 12. - Newtonova mechanika II (vrhy, harmonický oscilátor, srážky)

11. 1. - Newtonova mechanika III (gravitační zákon, gravitační, tíhové, setrvačné zrychlení, Keplerův zákon)

25. 1. - Speciální teorie relativity (kontrakce délek, dilatace času, skládání rychlostí, ekvivalence hmoty a energie)

8. 2. - Elektřina a magnetismus I

24. 2. - Elektřina a magnetismus II

8. 3. - Optika a vlnění I (postupné a stojaté vlnění, Dopplerův jev, polarizace)

24. 3. - Optika a vlnění II (interference, Snellův zákon, geometrická optika)

5. 4. - Termika (kalorimetrie, teplotní roztažnost, ideální plyn, 1.PT)