ČESKÉ VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V PRAZE
Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská
Břehová 7, 115 19 Praha 1

Jeden den částicovým fyzikem v CERNu

Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská Českého vysokého učení technického v Praze pořádá dne 14. března od 9.30 hodin International Masterclasses Hands on Particle Physics 2014. Akce je určena pro studenty středních škol, kteří se zajímají o fyziku elementárních částic a velké mezinárodní vědecké experimenty. Místem konání je hlavní budova fakulty – Břehová 7, Praha 1.

„International Masterclesses" je mezinárodní projekt, který zajišťují vědci z přibližně 200 univerzit a laboratoří v 40 zemích světa. Nabízí možnost pracovat bok po boku s vědci a získat představu, jak funguje moderní výzkum ve fyzice částic. Každý rok se ho zúčastní více než 10 000 studentů.

„Českou část projektu organizujeme ve spolupráci s Mezinárodní skupinou pro popularizaci částicové fyziky IPPOG, Evropskou fyzikální společností EPS a CERNem. Studenti mají jedinečnou příležitost stát se na jeden den částicovým fyzikem a přitom nebudou potřebovat žádné speciální znalosti – naši odborníci jim vše vysvětlí," uvedl hlavní organizátor Mgr. Jaroslav Bielčik, Ph.D., z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze.

Dopoledne studenti absolvují populárně-naučné přednášky od aktivních vědců a odpoledne si sami budou moci vyzkoušet vlastní analýzu reálných dat z experimentů na LHC. Výsledky odevzdají do CERNu. Vrcholem akce pak je videokonference mezi fyziky z CERNu, univerzitami a institucemi v Evropě a nakonec vyhlášení nejlepšího týmu.

Více informací najdete na stránkách http://mc.casticova-fyzika.cz/ a www.physicsmasterclasses.org

V Praze dne 13. března 2014

Kontakt pro média:

Mgr. Jaroslav Bielčik, Ph.D., Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze
Tel.: 224 358 350

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií) a studuje na něm přes 23 000 studentů. Pro akademický rok 2013/14 nabízí ČVUT svým studentům 110 studijních programů a v rámci nich 436 studijních oborů. ČVUT vychovává moderní odborníky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. V roce 2013 se ČVUT umístilo v hodnocení QS World University Rankings, které zahrnuje více než 3000 světových univerzit, ve skupině univerzit na 451. – 460. místě.
FJFI ČVUT v Praze
Břehová 7