Systémové upozornění
Hlavní informace

Mezinárodní den žen a dívek ve vědě s experimentem ATLAS: Staň se na den vědkyní na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT

Speciálně pro studentky středních škol je na pátek 10. února připravena akce Staň se na den vědkyní, s podtitulem "Hledání Higgsova bosonu z rozpadu Z0 na experimentu ATLAS na LHC". Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská (FJFI) ČVUT v Praze se tak připojuje k mezinárodnímu projektu, organizovaném ve spolupráci s Mezinárodní skupinou pro popularizaci částicové fyziky IPPOG, Evropskou fyzikální společností EPS a CERNem u příležitosti Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě (11. 2.).

Na ČVUT v Praze se středoškoláci mohou na jeden den stát lékařským fyzikem

Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT vPraze (FJFI) pořádá ve středu 18.ledna 2017 od 10.00 hodin akci Den lékařským fyzikem. Středoškolákům na něm přiblíží unikátní studijní obor Radiologická fyzika, kombinující fyziku a medicínu. Aplikace ionizujícího záření nacházejí v posledních letech vysoké uplatnění především vprůmyslu a medicíně.

Experimentální měření na zvonu Zikmund v Chrámu sv. Víta

Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská Českého vysokého učení technického v Praze podepsala 14. listopadu 2016 smlouvu o vzájemné spolupráci při posuzování technického stavu zvonu Zikmund v katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě.

Kvantové technologie - světové špičky se sejdou na ČVUT v Praze

České vysoké učení technické bude hostit 17. – 20. 11. 2016 mezinárodní konferenci Workshop of Quantum Simulation and Quantum Walks 2016, na níž se sejdou světové špičky z oblasti kvantové informace. Evropská komise se letos v květnu rozhodla podpořit tuto oblast částkou 1 miliardy eur pro vývoj a zavedení kvantových technologií do praxe. Konference má za cíl představit nejnovější výsledky z oblasti kvantové informace, kvantových procházek a simulace kvantových systémů.

Projekt z ČVUT v Praze zaujal i monackého knížete

Na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské Českého vysokého učení technického v Praze byl vyvinut systém pro řízení fúzního reaktoru (tokamaku) skrze internet. Tuto technologii vymyslel a představil Ing. Vojtěch Svoboda, CSc., který provozuje školní tokamak GOLEM. Díky spolupráci na mezinárodním projektu ITER byla tato technologie představena i monackému knížeti Albertu II. při jeho návštěvě ve Francouzské Cadarache.

Experiment NOvA odhaluje nové aspekty chování neutrin

Nové výsledky ukazují, že korelace mezi vůní a hmotností bude zřejmě složitější, než se předpokládalo.

Vědci z mezinárodního experimentu NOvA zveřejnili nové velmi zajímavé výsledky, které by mohly pomoci lépe porozumět chování neutrin.

Neutrina byla doposud detekována ve třech variantách, zvaných „vůně“ – mionové, tauonové a elektronové. Existují také ve třech tzv. hmotových stavech, které ovšem nemusejí přímo odpovídat daným vůním. Vztah mezi těmito stavy se řídí komplexním procesem tzv. směšování. Tento proces jsme zatím úplně nerozklíčovali, a čím více rozumíme propojení mezi stavy vůně a stavy hmoty, tím lépe budeme chápat tyto mysteriózní částice.

Zájemce o technické a přírodovědné disciplíny čeká na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT Týden vědy

Ve dnech 19. až 24. června pořádá Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská Českého vysokého učení technického v Praze (Břehová 7, Praha 1) pro středoškoláky Týden vědy na Jaderce. Určen je studentům, kteří se zajímají o fyziku, matematiku, chemii a informatiku a uvažují o tom, že by studovali vysokou školu s technickým nebo přírodovědným zaměřením.

Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze přivítala nejlepší mladé fyziky z České republiky a Slovenska

Ve dnech 23. a 24. května se na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské Českého vysokého učení technického v Praze uskutečnil 7. ročník Česko-Slovenské studentské vědecké konference ve fyzice. V jeho rámci proběhlo vyhlášení nejlepších studentských bakalářských a magisterských vědeckých prací. Do soutěže bylo přihlášeno přes padesát prací z osmi univerzit.

Malé jaderné reaktory mohou uspět v teplárenství

Škála využití malých reaktorů v podmínkách České republiky je poměrně široká: od náhrady uhelných elektráren, přes teplárenství, až po stabilizaci budoucí rozvodné sítě založené na decentralizaci a obnovitelných zdrojích. Vývoj malých reaktorů investičně podporují především USA, Velká Británie a Rusko, české jaderné firmy by se mohly podílet na výstavbě a dodávkách technologií. 

Den otevřených dveří na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze

Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská Českého vysokého učení technického v Praze pořádá dne 2. února 2016 od 9.00 hodin Den otevřených dveří pro uchazeče o studium. Hlavní povídání o fakultě a studiu bude probíhat od 12.30 do 14.00 v budově fakulty na adrese Břehová 7, Praha 1. Po celý den od 9.00 do 15.00 hodin bude možné navštívit i jednotlivé katedry sídlící na adresách V Holešovičkách 2, Praha 8, Břehová 7, Praha 1 a Trojanova 13, Praha 2.

Přihlašovací jméno a heslo jsou stejné, jako do USERMAP (nebo KOS).

V případě ztráty nebo zapomenutí hesla či jména se obraťte na vašeho správce IT.