Systémové upozornění
Hlavní informace

Odborníci na lasery se schází na konferenci Europhoton

Přední světoví odborníci zabývající se lasery a koherentními zdroji světla, se tento týden schází na odborné konferenci Europhoton (www.europhoton.org), kterou z Prahy pořádá European Physical Society (EPS) spolu s Českým vysokým učením technickým v Praze, konkrétně Fakultou jadernou a fyzikálně inženýrskou (FJFI).

Největší konference částicové fyziky – ICHEP 2020 – slavnostně začíná v pondělí 3. srpna 2020 v Praze

V pondělí 3. srpna začne v 15.30 hod. slavnostní zahájení 40. plenárního zasedání největší vědecké konference částicové fyziky – ICHEP 2020 (International Conference on High Energy Physics). Konference se koná jednou za dva roky a poprvé v historii získalo její pořadatelství Česko, nicméně kvůli epidemii se namísto Kongresového paláce Praha vědci scházejí letos online. Díky tomu se na konferenci sejde více než trojnásobek původně očekávaných vědců! V úvodu vědce pozdraví ministři, rektoři a další osobnosti, aby se program následně soustředil na částicovou fyziku.

Praha se centrem světa částicové fyziky díky konferenci ICHEP stane hned dvakrát

Největší událost světa částicové fyziky, konference ICHEP 2020 (International Conference on High Energy Physics), která se koná jednou za dva roky, se letos poprvé měla na přelomu července a srpna uskutečnit v Praze. Přijet mělo na 1200 vědců včetně nositelů Nobelových cen zabývajících se částicovou fyzikou. Vzhledem k celosvětové epidemii letos konference proběhne v online podobě. Nicméně Praha o osobní přítomnost nejvýznamnějších vědců oboru nepřijde, protože organizační výbor pořadatelství hlavnímu městu České republiky přiřknul pro rok 2024!

Maturanti, k nám se stále můžete hlásit – přihlášky přijímáme do 7. září 2020!

Téměř 70 tisíc středoškoláků letos skládalo maturitu a velká část z nich bude s největší pravděpodobností pokračovat ve studiu na některé z vysokých škol. Většina studentů sice už přihlášku ke studiu podala v řádném termínu, který měla Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze (FJFI) stanoven do 30. dubna 2020, nicméně možnost studovat na této fakultě je stále otevřená i dalším zájemcům. Fakulta totiž vypsala náhradní termín pro podání přihlášek do 7. září 2020. Přijímací zkoušku do bakalářského studia přitom fakulta letos všem přihlášeným promíjí.

Studium kvantových technologií přispěje k rozvoji tradičních i zcela nových oborů

Vývoj elektroniky a výpočetní techniky naráží na fyzikální limity, kdy už téměř není možné jednotlivé prvky dále zmenšovat a zvyšovat tak jejich efektivitu a výkon. Prolomení těchto limitů slibuje ovládnutí kvantových technologií. Ty se přitom prolínají mnoha oblastmi od kvantové fyziky, přes informace a komunikaci, nanomateriály a nanostruktury, kvantovou fotoniku, optiku a plazmoniku, nové laserové generátory, nové materiály s unikátními vlastnostmi, až po matematickou fyziku a modelování. Celému tomuto širokému spektru se věnuje nově akreditovaný doktorský studijní program Kvantové technologie na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze (FJFI).

Odborníky pro vyřazování jaderných zařízení z provozu vychová Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT

Nový studijní program Vyřazování jaderných zařízení z provozu nabízí od akademického roku 2020/21 Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze (FJFI). Akreditaci pro něj získala na konci dubna 2020 a předpokládá zvýšený zájem studentů, protože absolventi s touto specializací budou velmi žádaní.

Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT přijímá zájemce o studium – přihlášky lze podat online do 30. dubna

Přestože karanténní opatření zasáhla i běžný život univerzit, zájemci o studium se mohou stále hlásit. Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze (FJFI) má standardní termín pro podání přihlášek pro akademický rok 2020/21 až do konce dubna 2020. Podle nových pravidel je možné přihlášku podat bezkontaktně, takže stačí vyplnit přihlášku online a potřebné podklady poslat e-mailem.

Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT proměnili vědci v manufakturu

V manufakturu se v březnu proměnily laboratoře Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze (FJFI). Vzhledem k plošnému nedostatku dezinfekčních prostředků na trhu začala Katedra jaderné chemie (KJCH) vyrábět vlastní dezinfekční prostředky pro potřeby univerzity, ale i dalších institucí.

ČVUT v Praze vyrábí vlastní dezinfekční prostředky

Stovky litrů dezinfekčních prostředků vyrobilo České vysoké učení technické v Praze (ČVUT) pro vlastní potřebu i pro potřeby vybraných institucí.

ČVUT v Praze přijímá opatření pro snížení rizika šíření nákazy Koronavirem v Praze 6

Rektor Českého vysokého učení technického v Praze jako významného zaměstnavatele a subjektu s vysokou koncentrací osob v lokalitě Prahy 6 přijímá opatření, která by měla zmírnit šíření nákazy Koronavirem v Praze 6.

Přihlašovací jméno a heslo jsou stejné, jako do USERMAP (nebo KOS).

V případě ztráty nebo zapomenutí hesla či jména se obraťte na vašeho správce IT.