Aktuality pro veřejnost a média
První malý reaktor získal licenci – nejen o něm se bude mluvit na konferenci Malé a modulární reaktory na Jaderce 7. února 2023
Americká Komise pro jadernou regulaci (Nuclear Regulatory Commission) certifikovala koncem ledna 2023 v historii první malý modulární reaktor (small modular reactor – SMR). Jde o reaktor společnosti NuScale Power. Nejen tento viditelný krok na cestě ke komerčnímu provozu malých reaktorů bude tématem tradiční konference Malé a modulární reaktory SMR v úterý 7. února 2023. Pořádá ji Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT (FJFI) ve své hlavní budově (Břehová 7, Praha 1) ve spolupráci s agenturou Alveda.
S vítězným projektem z EuroTeQ Colideru se Jaderňák dostal do Europarlamentu
Student Jaderky Danila Lisitskii se spolu s dalšími členy vítězného týmu nadnárodní soutěže EuroTeQaThon – Prokopem Pučejdlem a Edoardem Tasinim (oba z Fakulta strojní) – na dva dny podíval do Bruselu. Ve dnech 19. a 20. ledna 2023 se setkali s představiteli Evropské komise a vyzkoušeli si, jaké je to usednout v Europarlamentu. A samozřejmě mohli blíže popsat svůj projekt využití odpadního tepla pro výrobu elektřiny.
Akce Staň se na den vědkyní opět nabídne studentkám zajímavé výlety do světů fyziky, chemie i robotiky
Zajímavými výzkumy a pokusy z fyziky, chemie, robotiky či matematiky provede studentky středních škol osmý ročník akce Staň se na den vědkyní. Program plný přednášek, workshopů a diskusí s vědkyněmi i studentkami se uskuteční 10. února 2023 v Praze na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT a Fakultě elektrotechnické ČVUT. Počet míst je omezený. Studentky, které zajímá věda, se mohou zaregistrovat přes web do 31. ledna 2023.
Průlomová inerciální fúze se studuje a zkoumá i na Jaderce
Získat z fúzní reakce více energie, než kolik se do ní vložilo, se na sklonku roku 2022 podařilo vědcům pracujícím na zařízení National Ignition Facility (NIF) v americké Lawrencově livermorské národní laboratoři (LLNL). Tuto významnou událost dokonce oznámilo Ministerstvo energetiky USA. V Česku se média tématu také chopila a mnohá využila komentáře našich odborníků.
Fraktografické pracoviště Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT analyzuje poruchy a havárie už 50 let
Degradační procesy probíhající v materiálech konstrukčních částí i technologických celků vystavených za provozu účinkům mechanického namáhání, vysokým teplotám, agresivnímu prostředí, radiačnímu záření apod. mohou způsobit závažné provozní havárie vedoucí ke značným ekonomickým a ekologickým škodám, případně i ke ztrátám na životech. Výzkum těchto procesů a fraktografická analýza porušených dílců patří mezi hlavní činností Fraktografického pracoviště Katedry materiálů (KMAT) Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze (FJFI), které slaví už 50 let své existence.