Systémové upozornění
Hlavní informace

Instituce: FJFI ČVUT

Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT hledá mzdovou účetní na plný úvazek. Nástup je možný od listopadu 2021 nebo dle dohody.


Instituce: Labox

Společnost LABOX je předním dodavatelem investičních celků technologie čistých prostor, výrobcem laboratorních zařízení a uznávaný expert na měření a validace. Do nové provozovny v Jirčanech hledá pracovníka na pozici Specialista TZB - vzduchotechnika.


Instituce: Státní úřad pro jadernou bezpečnost

Státní úřad pro jadernou bezpečnost hledá pracovníky s VŠ vzděláním v oboru technických nebo přírodovědných studií na pozici inspektor pro kontrolu nešíření jaderných zbraní. Služební místo je vhodné i pro absolventy.


Instituce: Apple Czech s.r.o.

The Core OS team is looking for an exceptional engineer to help drive the quality and engineering excellence across iOS and macOS. Working with engineers on firmware, device drivers and frameworks related to human interface devices and sensors will be required. You will have the ability to impact design and implementation of Apple’s embedded and desktop systems.


Instituce: Apple Czech s.r.o

The Core Biometrics team in Core OS software engineering organization is responsible for development and integration of biometric technologies into Apple products. If you love using Touch ID or Face ID in your Apple device joining our team will give you an opportunity to work on future development of these technologies. We are also involved in Apple Pay architecture and software development.


Instituce: Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze

We are looking for senior researcher from around the world for 6 months part-time contract at the CTU in Prague who:

  • is working in the area of nuclear fuels and materials,
  • have excellent knowledge of fuel performance, nuclear materials, reactor safety analysis,
  • would help to tutor students, contribute to lecturing and R&D projects,
  • is willing to work in Prague.

Instituce: Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze

The research group Q3, led by Prof. Igor Jex, opens a post-doc position in the field of quantum technologies. A candidate, who has sufficient background in quantum physics and expertise either in the theory of open quantum systems or quantum walks and related dynamical models, is expected to work closely with one or more of the senior members of our team, and at the same time bring their own character to the research conducted in the group. We also require a valid PhD degree in a relevant field by the time of the planned start, and a sufficient level in English. The preferred starting date of the position is 1st October 2021. A different starting date may be negotiated.


Instituce: Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze

Na fakultě hledáme osobnost, která by se na 0,2 úvazku věnovala propojení vědy s průmyslem. Pozice je vhodná jak pro mladé vědce, kterým může pomoci rozšířit si obzory, tak pro zkušené osobnosti, které naopak využijí svých kontaktů a znalostí.

Přihlašovací jméno a heslo jsou stejné, jako do USERMAP (nebo KOS).

V případě ztráty nebo zapomenutí hesla či jména se obraťte na vašeho správce IT.