Systémové upozornění
Hlavní informace


Strojové učení proměňuje společnost – tak začíná populární série přednášek Matematické problémy nematematiků

Mimořádně populární série přednášek Matematické problémy nematematiků se vrací z online prostoru do poslucháren. Nicméně online přenos pro další zájemce zůstává. Společný projekt Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze (FJFI) a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy (MFF) začíná ve středu 6. října 2021 v 17.30 hod. přednáškou Algokracie, etika a společnost Josefa Holého z firmy Semantic Visions v posluchárně K1 na MFF v Karlíně (Sokolovská 83, Praha). 

Matematika pro nematematiky„Kvůli Covidu jsme loni museli semináře realizovat pouze online a vše včetně přednášejících koordinovat pouze na dálku. Nicméně to pro nás nebyl problém, protože už v předchozích letech jsme přednášky běžně streamovali do osmi poslucháren po celém Česku,“ vysvětluje organizátorka Kateřina Henclová z katedry matematiky (KM) FJFI. Živé přenosy i záznamy lze vidět také na vlastním Youtube kanálu.

Přednášky sledují nejen studenti tří univerzit (kromě ČVUT a UK také Technické univerzity v Liberci), kteří za ně dostávají kredity, ale i další zájemci. Organizátoři totiž vybírají přednášející, kteří umí poutavě představit využití matematiky v někdy i nečekaných oborech a souvislostech. „Snažíme se vybírat přednášející a témata tak, abychom ukázali krásy matematiky. Neutuchající zájem nejen ze strany studentů dokládá, že se nám to snad dobře daří,“ říká další z organizátorek, doc. Iveta Hnětynková z katedry numerické matematiky MFF.

Hned první přednáška se zaměřuje na téma strojového učení a jeho vlivu na fungování společnosti. Algoritmizace zasahuje nejen průmysl, ale i nejširší veřejnost, která si mnohdy ani neuvědomuje, kolik dat o ní různé instituce mají a jak je využívají. O fungování algoritmů, o tom, kdo je vytváří a proč a jak to dopadá na společnost bude hovořit Josef Holý z firmy Semantic Visions, která se umělou inteligencí zabývá.

Přednášky Matematické problémy nematematiků (zimní semestr 2021/22)

6. 10.   Algokracie, etika a společnost – Josef Holý (Semantic Visions) o nadvládě algoritmů v online světě
20. 10.  Procedurální generování obsahu ve videohrách – Filip Krijt (Bohemia Interactive) o vývoji počítačových her
3. 11.  Jak předem odhadnout volební výsledky? A jak se to letos povedlo? – Pavel Ranocha (Kantar CZ) s analýzou aktuálních volebních výsledků
1. 12.  Dozimetrik v kasínu – Vojtěch Stránský (ELI Beamlines) o simulacích v radiační fyzice
15. 12.  Ekonomie informací a teorie racionální nepozornosti – Filip Matějka (CERGE-EI) o modelování v behaviorální ekonomii

 

Podrobný program, záznamy starších přednášek a další informace o semináři Matematické problémy nematematiků najdou zájemci na webových stránkách.

 

V Praze 4. 10. 2021

Kontakt pro média:
Jan Kadeřábek
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel: +420 603 444 144

Přihlašovací jméno a heslo jsou stejné, jako do USERMAP (nebo KOS).

V případě ztráty nebo zapomenutí hesla či jména se obraťte na vašeho správce IT.