Hlavní informace
Program Dne otevřených dveří
Exkurze, interaktivní expozice, přednášky, informace o studiu
Přijďte zjistit, co vás zajímá, a poznejte svou budoucí alma mater!
Kde? ↑
Všude u nás na Jaderce:
- Břehová 7, Praha 1 (Staré Město)
- Trojanova 13, Praha 2 (u Karlova náměstí)
- V Holešovičkách 2, Praha 8 (Troja)
Co vás čeká? ↑
Hlavní program v budově FJFI v Břehové (1. patro)
9.00–13.00 a 14.00–15.00
- interaktivní expozice s výkladem
- informace o studiu
- krátké přednášky
- registrace na vybrané exkurze
- prohlídky pracovišť
13.00 – Přednáška o přijímacím řízení a studiu na FJFI ČVUT (místnost 103)
- obory
- uplatnění absolventů
- zahraniční spolupráce a studium v zahraničí
- sportovní a společenské aktivity
Exkurze na školní jaderný reaktor VR-1 Vrabec ↑
Upozornění: Zájemci o prohlídku reaktoru VR-1 Vrabec se mohou registrovat od 9.00 v hlavní budově v Břehové v 1. patře u expozice stánku Katedry jaderných reaktorů. K registraci je nutný OBČANSKÝ PRŮKAZ. Na exkurze se bude odjíždět MHD hromadně z Břehové.
- 9.45 – po registraci odjezd MHD s doprovodem z Břehové do Troje. Exkurze trvá celé dopoledne, návrat opět MHD zpět z Troje do budovy v Břehové na hlavní přednášku o studiu, která začíná ve 13.00.
- 14.15 – po registraci odjezd MHD s doprovodem z Břehové do Troje (po hlavní přednášce o studiu).
Exkurze Břehová ↑
- 9.30 Fúzní reaktor – tokamak GOLEM – spoutejte energii hvězd! Prohlídka tokamaku a přednáška o termojaderné fúzi (hromadný odchod od interaktivní expozice Katedry fyziky v 1. patře)
- 10.00 Virtuální simulátor lineárního urychlovače v radioterapii – prohlídka pracoviště (hromadný odchod od stánku Katedry dozimetrie a aplikace ionizujícího záření)
- 10.00 Jaderná chemie – prohlídka laboratoří (hromadný odchod od stánku Katedry jaderné chemie)
- 11.00 Jaderná chemie – prohlídka laboratoří (hromadný odchod od stánku Katedry jaderné chemie)
- 11.30 Počítačové systémy pro vysoce výkonné počítání (hromadný odchod v 11.00 od stánku Katedry matematiky)
- 14.30 Fúzní reaktor – tokamak GOLEM – spoutejte energii hvězd! Prohlídka tokamaku a přednáška o termojaderné fúzi (hromadný odchod od interaktivní expozice Katedry fyziky v 1. patře)
Prohlídka pracovišť Trojanova ↑
9.00–15.00
- Katedra matematiky – po celý den bude možné navštívit pracoviště Katedry matematiky. Zájemci budou moci získat podrobné informace o výuce matematiky i o nabízených studijních oborech garantovaných katedrou a uplatnění v praxi. K prohlédnutí budou zejména počítačové místnosti využívané při výuce a počítačové systémy pro vysoce výkonné počítání. Kontaktní osoba: doc. Ing. Jiří Mikyška, Ph.D. (tel.: 224 358 553)
- Katedra fyzikální elektroniky 1 – po celý den je možné nahlédnout do laserových, počítačových a elektronických laboratoří (2. a 3. patro). Zájemci uvidí vývoj nových pevnolátkových laserů pro vědecké experimenty a aplikace zejména v medicíně, vývoj optických detektorů pro kosmické mise nebo výsledky počítačových simulací laserem buzeného plazmatu. Kontaktní osoba: Ing. Josef Blažej, Ph.D. (tel.: 774 139 637)
14.30–16.00
- Katedra materiálů – ukázka práce na elektronovém mikroskopu, mikro a nanoindentoru, prohlídka metalografického pracoviště (3. patro). Kontaktní osoba: Ing. Aleš Materna, Ph.D. (tel.: 224 358 515)
Prohlídka pracovišť V Holešovičkách ↑
9.00–15.00
- Katedra fyzikální elektroniky 2 – po celý den je možné nahlédnout do nanotechnologických a optických laboratoří (vstup skrze propojovací tubus v 1. patře z výškové budovy nebo vchodem k jadernému reaktoru, následně pokračujte do 2. patra nižší budovy). Kontaktní osoba: RNDr. Jan Proška (tel.: 221 912 416)
Přednášky (Břehová) ↑
posluchárna 115, 1. patro
- 9.30 – Sbíráme data v CERNu (Ing. Vladimír Jarý, Ph.D.)
- Moderní experimenty na poli částicové fyziky produkují stále větší objemy dat, které je potřeba v reálném čase sesbírat a uložit. Na příkladu experimentu COMPASS, který běží v laboratoři CERN a ročně vyprodukuje několik PB dat, představíme moderní technologie, které umožní tato množství dat efektivně zpracovávat.
- 10.00 – Jednotlivé fotony a jejich využití při měřeních v kosmické technice (prof. Ing. Ivan Procházka, DrSc.)
- V přednášce budou stručně popsány světově unikátní detektory jednotlivých fotonů, které byly vyvinuty na naší katedře. Společně s těmito detektory byly vyvinuty i nové měřící metody, které umožňují měřit kosmické vzdálenosti a přenášet přesný čas ze Země do kosmu; obojí s extrémní přesností. Dále bude popsána naše účast v několika kosmických projektech.
- 10.30 – Jízda do mikrosvěta (Ing. Miroslav Myška, Ph.D.)
- Zajímá vás, jak vznikl Vesmír? Chcete vědět, jestli v CERNu opravdu vyrábíme černé díry? Přijďte si poslechnout přednášku o fyzice mikrosvěta a experimentech, které se jí zabývají. Dozvíte se, jak vypadal Vesmír těsně po Velkém Třesku, co je kvark-gluonové plazma a jak dokážeme "malé velké třesky" vyrábět v laboratořích v CERN a BNL. Na konci přednášky vám řekneme, co je náplní studia na oboru experimentální jaderná a částicová fyzika.
- 11.00 – Matematická fyzika na FJFI (Ing. Jan Vysoký, Ph.D.)
- Chcete si někdy přečíst původní Einsteinův článek pokládající základy obecné teorie relativity? Je to snadné! Stačí se naučit německy a přihlásit se k nám na matematickou fyziku. Na přednášce si představíme toto studijní zaměření kombinující postupy moderní matematiky a současné fyziky.
- 11.30 – Neviditelný zachránce – ionizující záření v medicíně (Ing. Tereza Hanušová, Ph.D.)
- Víte, že i v medicíně je potřeba fyzik? Fyzik se ve spolupráci s lékaři významně podílí na diagnostice i léčbě pacientů pomocí metod využívajících ionizující záření. Představíme obory medicíny, které záření využívají a přiblížíme práci neviditelných zachránců - jaderných fyziků v nemocnici.
- 12.00 – Ze života únavových trhlin: co dokážou a jak na ně (Ing. Ondřej Kovářík, Ph.D.)
- Únavové trhliny jsou nejčastější technickou příčinou průmyslových havárií. Jak fraktografie dokáže odhalit příčinu jejich vzniku a popsat jejich rozvoj v čase bude předvedeno na několika příkladech z energetiky a letectví. Budou popsány i moderní metody studia únavového porušování materiálů vyvíjené na KMAT a úspěšně používané např. při návrhu únavových zkoušek nového letounu Aero L-39NG.
- 12.30 – Školní jaderný reaktor VR-1 (Ing. Filip Fejt)
- VR-1 slouží nejen pro výuku a trénink studentů a expertů, ale také poskytuje příležitost pro řadu zajímavých experimentů. Během přednášky se dozvíte, jaké experimenty provádí naši studenti, co všechno z reaktoru uvidí během výměny paliva a také např. jak je možné využít reaktor, abychom se podívali do vnitřku předmětů.
V programu mohou nastat změny, sledujte tyto stránky.
Další informace