Úterý 28. 01. 2020 od 9.00 do 15.00 hod. letak den otevrenych dveri

Exkurze, interaktivní expozice, přednášky, informace o studiu

Přijďte zjistit, co vás zajímá, a poznejte svou budoucí alma mater!

Kde?

Všude u nás na Jaderce:

• Břehová 7, Praha 1 (Staré Město)
  • Trojanova 13, Praha 2 (u Karlova náměstí)
  • V Holešovičkách 2, Praha 8 (Troja)

Co vás čeká?

Hlavní program v budově FJFI v Břehové (1. patro)

9.00–13.00 a 14.00–15.00

• interaktivní expozice s výkladem
  • informace o studiu
  • krátké přednášky
  • registrace na vybrané exkurze
  • prohlídky pracovišť

13.00 – Přednáška o přijímacím řízení a studiu na FJFI ČVUT (místnost 103)

• obory
  • uplatnění absolventů
  • zahraniční spolupráce a studium v zahraničí
  • sportovní a společenské aktivity

Exkurze na školní jaderný reaktor VR-1 Vrabec

Upozornění: Exkurze na reaktor je určena pouze zájemcům o studium, středoškolským studentům starším 16 let. Ti se na exkurzi ke školnímu reaktoru VR-1 Vrabec mohou registrovat od 9.00 v hlavní budově v Břehové v 1. patře u expozice stánku Katedry jaderných reaktorů. K registraci je nutný OBČANSKÝ PRŮKAZ. Na exkurze se bude odjíždět MHD hromadně z Břehové.

• 9.45 – po registraci odjezd MHD s doprovodem z Břehové do Troje. Exkurze trvá celé dopoledne, návrat opět MHD zpět z Troje do budovy v Břehové na hlavní přednášku o studiu, která začíná ve 13.00.
  • 14.15 – po registraci odjezd MHD s doprovodem z Břehové do Troje (po hlavní přednášce o studiu).

Exkurze Břehová

• 9.30 hod. Fúzní reaktor – tokamak GOLEM – spoutejte energii hvězd! Prohlídka tokamaku a přednáška o termojaderné fúzi (hromadný odchod od interaktivní expozice Katedry fyziky v 1. patře).
  • 10.00 hod. Jaderná chemie – prohlídka laboratoří (hromadný odchod od stánku Katedry jaderné chemie).

• 10.30 hod. Nad věcí s detekcí - Dron jako létající detektor ionizujícího záření - Co, čím a jak drony měří? Prohlídka laboratoří, stacionární ukázka vybavení a krátká přednáška. (hromadný odchod od stánku Katedry dozimetrie a aplikace ionizujícího záření, probíhá v m. č. 15).

• 11.00 hod. Jaderná chemie – prohlídka laboratoří (hromadný odchod od stánku Katedry jaderné chemie).

• 11.30 hod. Virtuální simulátor lineárního urychlovače v radioterapii – prohlídka pracoviště (hromadný odchod od stánku Katedry dozimetrie a aplikace ionizujícího záření).

• 14.00 hod. Nad věcí s detekcí - Dron jako létající detektor ionizujícího záření - Co, čím a jak drony měří? Prohlídka laboratoří, stacionární ukázka vybavení a krátká přednáška. (hromadný odchod od stánku Katedry dozimetrie a aplikace ionizujícího záření, probíhá v m. č. 15).
  • 14.30 hod. Fúzní reaktor – tokamak GOLEM – spoutejte energii hvězd! Prohlídka tokamaku a přednáška o termojaderné fúzi (hromadný odchod od interaktivní expozice Katedry fyziky v 1. patře).

Prohlídka pracovišť Trojanova

10.30 hod.  Počítačové systémy pro vysoce výkonné počítání (hromadný odchod z Katedry matematiky – kontaktní osoba: Ing. Pavel Strachota, Ph.D., tel: 224 358 553).

9.00–15.00 hod.

• Katedra matematiky – po celý den bude možné navštívit pracoviště Katedry matematiky. Zájemci získají podrobné informace o výuce matematiky i o nabízených studijních oborech garantovaných katedrou a uplatnění v praxi. K prohlédnutí budou zejména počítačové místnosti využívané při výuce a počítačové systémy pro vysoce výkonné počítání.
  • Katedra fyzikální elektroniky 1 – po celý den je možné nahlédnout do laserových, počítačových a elektronických laboratoří (2. a 3. patro). Zájemci uvidí vývoj pevnolátkových laserů zejména pro použití v medicíně, vývoj optických detektorů pro kosmické mise nebo výsledky počítačových simulací laserem buzeného plazmatu. Kontaktní osoba: Ing. Josef Blažej, Ph.D., tel.: 774 139 637.

14.30–16.00 hod.

• Katedra materiálů – ukázka práce na elektronovém mikroskopu, mikro a nanoindentoru, prohlídka metalografického pracoviště (3. patro). Kontaktní osoba: Ing. Aleš Materna, Ph.D., tel.: 224 358 022.

Prohlídka pracovišť V Holešovičkách

9.00–15.00 hod.

• Katedra fyzikální elektroniky 2 – po celý den je možné nahlédnout do nanotechnologických a optických laboratoří (vstup skrze propojovací tubus v 1. patře z výškové budovy nebo vchodem k jadernému reaktoru, následně pokračujte do 2. patra nižší budovy). Kontaktní osoba: RNDr. Jan Proška, tel.: 221 912 416.

Přednášky (Břehová)

Posluchárna B115, 1. patro

• 09.30 hod. – Jízda do mikrosvěta (Ing. Dagmar Bendová)
  • 10.00 hod. – Nejčastější druhy záření v materiálovém výzkumu (doc. Ing. Petr Kolenko, Ph.D.)
  • 10.30 hod. – Dostavba Dukovan aneb příležitost pro absolventy FJFI (Ing. Ondřej Novák)
  • 11.00 hod. – Radiologická fyzika v radioterapii (Ing. Petra Osmančíková, Ph.D.)
  • 11.30 hod. – Únava materiálu, co dokáže a jak jí čelit (Ing. Ondřej Kovářík, Ph.D.)
  • 12.00 hod. – Matematická fyzika na FJFI (Ing. Jan Vysoký, Ph.D.)
  • 12.30 hod. – Sbíráme data v CERN (Ing. Martin Bodlák)

V programu mohou nastat změny, sledujte tyto stránky.